Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKÉ VÔNE PSY NEMAJÚ RADI? 7 PACHOV, KTORÉ ODSTRAŠUJÚ PSY

2022-11-18
AKÉ VÔNE PSY NEMAJÚ RADI? 7 PACHOV, KTORÉ ODSTRAŠUJÚ PSY

Psy, ako každé iné zviera, majú svoje zvyky a veci, ktoré nemajú radi. Jednou z nich sú rôzne druhy vôní. Tie sa často používajú zámerne vo výrobkoch, ktoré majú odradiť domáce zvieratá od určitého miesta. Aké vône psy nemajú radi a prečo sú na ne také citlivé?

Zápach môže byť pre psov aj ľudí veľmi nepríjemný. Niektoré vône sú nášmu nosu príjemné, iné vyvolávajú grimasu na tvári a ďalšie patria do skupiny kontroverzných vôní, teda vôní, ktoré u rôznych ľudí vyvolávajú rôzne extrémne emócie.

Medzi takéto pachy patrí napríklad zápach benzínu, ktorý je pre niekoho jedným z najdráždivejších, zatiaľ čo pre iných je to vlastne úľava pre čuch. Ako je to so psami? Aké pachy psy nemajú radi a ako môžete tieto poznatky využiť vo svoj prospech?

1. Citrusy

Jednou z najobľúbenejších vôní, ktoré psie miláčikovia nemajú radi, sú citrusy všetkých druhov. Citrusové plody sa vyznačujú špecifickou a veľmi intenzívnou vôňou, ktorú vnímajú ľudia aj zvieratá. Hoci ľudia majú zvyčajne radi sviežu a povzbudzujúcu vôňu citrusových plodov, psy ju rozhodne nemajú radi. Prečo? Pravdepodobne preto, že je príliš štipľavý pre ich vysoko inervovaný nos.

Citrusy preto môžu u psov vyvolať dráždivú reakciu, ktorá sa môže prejaviť intenzívnym kýchaním. S domácimi zvieratami sa veľmi dobre nespájajú a sú pre ne príliš intenzívne voňavé. Túto vôňu váš domáci miláčik určite nebude mať rád.

2. Ocot

Ocot, potravinársky aj liehový, má rovnako silnú a charakteristickú vôňu. Ocot môže byť pre ľudí aj veľmi dráždivý a jeho zápach je taký charakteristický, že ho možno ľahko cítiť na veľkú vzdialenosť. Ocot má aj tú vlastnosť, že trvá pomerne dlho, kým vyprchá, preto sa často používa na ničenie iných intenzívnych pachov, ktoré v boji s ostrým zápachom octu jednoducho prehrávajú.

Táto sila je však príliš intenzívna pre psy a iné zvieratá, ktoré utekajú z oblasti, kde cítia silnú vôňu octu.

3. Parfémy

Zaujímavé je, že psy nemajú radi ani vône, ktoré môžu na ľudské zmysly pôsobiť veľmi príjemne. To platí napríklad pre parfumy, laky na vlasy a iné podobné výrobky, ktoré majú silnú, ale pre človeka príjemnú vôňu.

Parfum, bez ohľadu na jeho vôňu, nie je pre psa príjemný a rýchlo uteká z miesta, kde je nastriekaný. Dôvodom je pravdepodobne intenzita vône, ktorej výrazná esencia je napokon uzavretá v relatívne malom obale.

4. Amoniak

Aké pachy okrem vyššie uvedených charakteristických pachov pes nemá rád? Psy tiež veľmi rýchlo reagujú na zápach čpavku a akýchkoľvek alkoholických výrobkov. Alkohol a jeho pach môžu u ľudí vyvolávať extrémne reakcie, aj v závislosti od dennej nálady, ale psy naň reagujú vždy rovnako: utekajú čo najďalej.

Amoniak má veľmi charakteristický zápach, silný, výrazný a dráždivý pre citlivé nozdry vášho domáceho maznáčika. Jeho intenzita pôsobí podobne ako intenzita octu, takže účinne tlmí iné pachy. Musíte však počítať s tým, že čpavok budete cítiť niekoľko dní na vzdialenosť niekoľkých metrov.

5. Naftalén

Naftalén je jedným z tých pachov, ktoré podobne ako benzín vyvolávajú extrémne reakcie u ľudí, ale jednoznačné reakcie u psov. Zápach, ktorý sa spája s "babičkiným šatníkom", môže odradiť vnúčatá aj štvornohých miláčikov. Psy majú veľký odpor k takzvaným naftalínovým guľôčkam, ktoré majú byť mimochodom tiež účinným odpudzovačom molí. Ak teda nechcete, aby sa váš pes prehrabával vo vašom šatníku, vložte si do šatníka tieto guľôčky proti moliam a užite si upratovanie vlastného šatníka.

6. štipľavé pachy

Pálivé papriky, korenie a štipľavé korenie - to sú ďalšie vône, ktoré účinne odradia vášho psa. Korenie sa často používa ako korenie, ktoré odradí vášho domáceho miláčika od siahania po jedle pri stole. Keď váš pes zacíti korenie alebo iné štipľavé korenie, po niekoľkých opakovaniach by mal zanechať svoje pokusy zaujímať sa o jedlo podávané na stole. Vôňa štipľavého korenia je pre psa dráždivá a môže spôsobiť intenzívne kýchanie.

7. Rastliny

Teraz, keď už viete, aký pach váš pes nemá rád, je čas zistiť, ktoré rastliny účinne a dlhodobo odpudzujú psy? Podľa vyššie uvedených príkladov sa váš pes bude vyhýbať tým rastlinám, ktoré majú intenzívny a výrazný zápach. Medzi ne patria samozrejme citrusy, ale aj trvalka známa ako vianočný stromček, ktorá sa vyznačuje intenzívnou vôňou. Táto vôňa účinne odradí vášho domáceho miláčika a ochráni vašu záhradu pred zničením.

Aká vôňa odrádza psy a kedy sa ju oplatí použiť?

Ako môžete využiť poznatky o tom, aký zápach psy odrádza? Každý majiteľ psa, najmä ten, ktorý vychováva svojho domáceho miláčika od útleho veku, vie, že mladé psy sa radi dostávajú do všetkých zákutí a spôsobujú pritom veľa škody. Psí repelenty vo forme pachov, ktoré sú pre psov nepríjemné, sú účinné a zároveň bezpečné pre ich zdravie. Pes cíti pach z pomerne veľkej vzdialenosti, takže sa nebude chcieť priblížiť k určitému miestu, ktoré chcete ohradiť.

V našom obchode nájdete niekoľko účinných produktov určených na odradenie zvierat od prístupu na konkrétne miesto. Žiadna z nich nie je pre vášho domáceho miláčika toxická a je zaujímavé, že väčšina vôní má pre človeka príjemnú alebo neutrálnu vôňu. Repelenty môžete použiť na nábytok alebo na podlahu, aby ste psa odradili od kadenia na určitom mieste.

Účinne neutralizujú zápach psieho moču, takže pes si daný priestor nespája so svojou toaletou. Repelenty, ktoré sú k dispozícii v našom online obchode, môžete používať aj počas obdobia hárania, aby ste ochránili svoju fenu pred náhodnými psami.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel