Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKÉ TAJOMSTVÁ UKRÝVA MAČACÍ NOS?

2023-08-04
AKÉ TAJOMSTVÁ UKRÝVA MAČACÍ NOS?

Je pomerne rozšírený názor, že suchý nos znamená chorobu domáceho zvieraťa. Je to preto, že u psov je to zväčša pravda. Psy sú jedny z najobľúbenejších zvierat, preto je veľmi časté, že sa ich spôsob fungovania a prejavov choroby prenáša na iné zvieratá. Mačací nos však nie je rovnaký a reaguje inak. Ako interpretovať jej stav?

Mačací nos - prečo je taký zvláštny?

Nos vašej mačky je jedinečný, a to doslova. Nos vášho domáceho maznáčika je na svete jedinečný. To všetko vďaka charakteristickým obrazcom na nose, voľným okom neviditeľným, ktoré sa dajú prirovnať len k odtlačkom prstov. Už sa objavujú nápady na identifikáciu nájdených mačiek týmto spôsobom, ale v súčasnosti sú náklady neúnosne vysoké a nápad sa nedá uviesť do praxe.

Mačky majú tiež veľmi dobrý čuch, hoci je oveľa slabší ako u psov. Napriek tomu je rozhodujúci pri výbere krmiva - práve vôňa krmiva rozhoduje o tom, či mačka ochotne zje to, čo jej dáte. Z tohto dôvodu, ak má váš domáci miláčik napríklad výtok z nosa, a preto necíti čuch, môže dokonca úplne stratiť chuť do jedla. V priebehu rokov môže mačací čuch tiež stratiť svoju silu, čo je dôvod, prečo môžu byť staršie mačky niekedy veľmi vyberavé. Aby ste ich opäť presvedčili, aby jedli, je dobré jedlo, ktoré im podávate, zohriať - má potom intenzívnejšiu vôňu, ktorú mačka rýchlejšie odhalí.

Mačky používajú svoj čuch nielen na hľadanie potravy, ale aj na zachytávanie environmentálnych signálov, rozlišovanie známych pachov od cudzích a sledovanie prípadných nových jedincov v ich teritóriu. Mačky používajú svoj čuch aj na vycítenie potenciálneho nebezpečenstva. Tento zmysel im tiež pomáha ľahšie sa orientovať.

Čuch pomáha mačkám rozpoznať aj jemnejšie zmeny, napríklad zmeny v tele iných jedincov. Preto sú schopné vycítiť strach z iného tvora, a to nielen zo svojej potenciálnej koristi, ale aj strach zo strany človeka.

Váš nos vám povie pravdu

Mačací nos je nielen citlivý na pachy, ale môže vám tiež veľa povedať o tom, v akom stave sa vaša mačka práve nachádza. Táto otázka je však o niečo zložitejšia ako v prípade psov. Tam je celkom bežné, že suchý a horúci nos znamená chorobu; u mačiek to tak nemusí byť. Čo sa teda môžete o svojej mačke dozvedieť z jej nosa?

Mokrý

Mokrý nos u mačky je najnormálnejší stav. Mierne vlhký a chladný nos je bežný stav mačacieho nosa, hoci jeho teplota a vlhkosť môžu počas dňa kolísať. Ani toho sa netreba obávať. Problémom môže byť, ak sa mierne vlhký nos vašej mačky zmení na veľmi vlhký nos. To už môže byť príznakom ochorenia.

Najmä ak ho sprevádzajú ďalšie príznaky: slzenie, kýchanie, kašeľ, problémy s dýchaním alebo výtok z nosa. Vtedy bude užitočná návšteva veterinára, pretože zviera pravdepodobne trpí alergiou, bakteriálnou alebo vírusovou infekciou.

Teplý

Teplý nos u mačky tiež nemusí nevyhnutne znamenať chorobu. Zvyčajne je chladný, hoci teplota môže počas dňa kolísať, čo je úplne normálne. Nos sa napríklad zahreje, keď sa zvýši teplota - mačky sa rady zahrievajú, čo má za následok zvýšenie telesnej teploty, a teda aj nosa.

Horúci nos u mačky však už môže byť znakom toho, že mačka má horúčku a je chorá, takže ak spozorujete príznaky, ktoré vás znepokojujú - vaše zviera je letargické, nemá chuť do jedla, kašle alebo ho trápi nádcha - choďte k veterinárovi.

Suchý

Hoci je mokrý nos u mačky normálnym stavom, suchý nos u mačky by nemal byť niečím, čo si vyžaduje okamžité opatrenia. Mačky reagujú inak ako psy a suchý nos nemusí znamenať nič nebezpečné. Je veľmi bežné, že nos mačky je suchý, keď sa zvýši jej telesná teplota. Nemajte obavy, nemusí to hneď znamenať horúčku.

Mačky sú veľmi teplomilné zvieratá, takže nos vášho domáceho maznáčika mohol byť suchý, pretože sa vyhrieval na slnku alebo pri radiátore - napokon, je to jedna z najpríjemnejších mačacích zábav. Suchý nos sám o sebe nie je dôvodom na obavy, ale ak spozorujete ďalšie znepokojujúce príznaky, navštívte svojho veterinára. Ak má vaša mačka suchý nos a zároveň sa na ňom vyskytujú odreniny, praskliny alebo chrasty - môže byť potrebný veterinárny zásah.

K lekárovi ju vezmite aj vtedy, ak má suchý nos a mačka nemá chuť na jedlo, chudne, upadá do útlmu, trpí hnačkou, kašľom a zvracaním. Suchý nos môže byť aj príznakom dehydratácie.

Zmena farby

Mačací nos môže byť rôznofarebný - čierny, ružový, pestrofarebný a v akejkoľvek farbe, ktorá zodpovedá farbe srsti. Táto farba sa však môže meniť v závislosti od okolností. Nos vašej mačky je bledší počas choroby a tiež v chladnejších obdobiach roka.

Na druhej strane sa stmavne, keď sa zviera zotavuje alebo keď je zahriate, napríklad slnkom alebo intenzívnym cvičením. Preto môžete tento jav často pozorovať, keď sa vaše zviera unaví pri hre.

Mačací nos - zhrnutie

Mačiatka sa už rodia s dobre vyvinutým čuchom, ktorý im pomáha dostať sa k matkinmu prsníku a jesť. Samotný čuch zohráva v mačacej strave obrovskú úlohu, pretože práve on rozhoduje o tom, či sa mačka rozhodne jesť, alebo či jedlo nevzbudí jej záujem. Z tohto dôvodu sa mačky s oslabeným čuchom môžu stať veľmi vyberavými, v takom prípade bude veľkou motiváciou k jedlu zohriatie jedla, aby začalo vydávať intenzívnejší pach.

Fascinujúci je nielen čuch, ale aj samotný mačací nos. Každá má svoj vlastný individuálny vzor, preto neexistujú dva rovnaké mačacie nosy a každý je iný. Zvyčajne je nos mierne vlhký a chladný, ale jeho teplota, ako aj úroveň vlhkosti sa môže meniť, a to aj niekoľkokrát počas dňa, a ak to nesprevádzajú iné znepokojujúce príznaky, nie je to dôvod na znepokojenie. Mačací nos môže zmeniť aj farbu, v závislosti od okolností môže byť bledší alebo tmavší a výraznejší.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel