Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKÉ OVOCIE MÔŽE JESŤ ŠKREČOK? KONTROLUJEME!

2024-03-13
AKÉ OVOCIE MÔŽE JESŤ ŠKREČOK? KONTROLUJEME!

Škrečky sú malé a rozkošné domáce zvieratá. Ich malé rozmery, nízke náklady na údržbu a skutočnosť, že sú známe svojou nenápadnosťou, znamenajú, že škrečky sú veľmi často vyberané ako domáce zvieratá. Veľmi často sa vyberajú aj ako domáce zvieratá pre deti. Napriek tomu je však oveľa lepšie považovať ich za domáce zvieratá pre celú rodinu. Stále sú to živé tvory a potrebujú náležitú starostlivosť. Dôležitá je aj ich strava. Aké ovocie môže škrečok jesť? Oplatí sa vôbec zaradiť ovocie do jeho jedálneho lístka? Ako by mal vyzerať správny jedálny lístok škrečka? Zistite to!

Ovocie - šťavnaté dary zeme

Ľudia si ovocie cenia už po tisícročia. Sú nielen chutné, ale aj veľmi cenné. Sú zdrojom mnohých vitamínov a výživových hodnôt - poskytujú ľuďom to najdôležitejšie pre život. Výhody ovocia využívajú aj zvieratá.

Konkrétny obsah vitamínov a živín závisí od konkrétneho druhu ovocia. Možno ich však považovať za cenný zdroj vitamínov: A, C a E. Sú tiež zdrojom flavonoidov, ktoré sú zodpovedné za boj proti voľným radikálom. Ovocie tiež pomáha posilňovať imunitu.

Cukor sa skrýva aj v ovocí. Je zodpovedný za zásobovanie tela energiou. Aj preto je však dôležité nepreháňať ich konzumáciu - príliš veľa cukru v tele môže spôsobiť vážne problémy.

Strava pre škrečky - čo je dôležité?

Škrečky sú v rozpore s tým, čo sa zdá, všežravé zvieratá. Ich základom stravy sú zrná, seno, zelenina, zelené rastliny a ovocie. Na správny vývoj však stále potrebujú doplnok živočíšnych bielkovín. Môžete im ju poskytnúť rôznymi spôsobmi - dajte im kúsky vareného kuracieho mäsa, trochu prírodného jogurtu alebo nesoleného tvarohu. Škrečok nepohrdne ani larvami bielych mušiek.

Škrečky sú malé zvieratá, ale vo voľnej prírode dokážu prekonávať naozaj veľké vzdialenosti, takže vo voľnej prírode konzumujú veľké množstvo rôznorodej potravy. O túto rozmanitosť sa oplatí starať aj doma - vtedy bude váš škrečok spokojný a bude mať oveľa väčšiu šancu zdravo a nerušene rásť.

Hoci sú škrečky všežravce, treba si uvedomiť, že to neznamená, že nie sú vyberavé a môžu jesť čokoľvek. Potrava pre ne musí byť vždy čerstvá. Zmesi zrnín si môžete pripraviť sami alebo kúpiť hotové. Do stravy sa oplatí zaradiť aj ovocie. Aké ovocie môže škrečok jesť? Je ich pomerne veľa - škrečky predsa ocenia rozmanitosť a vyváženú stravu.

S ovocím by sa to však nemalo preháňať - je veľmi sladké, a preto dodáva škrečkovi cukor a v príliš veľkom množstve môže zvieraťu vážne ublížiť. Preto je najlepšie považovať ovocie za prílohu a druh dezertu, nie za základ stravy. Pozornosť venujte aj spôsobu podávania ovocia - sušené ovocie, hoci - ako napríklad sušené banány - môže byť pre vášho škrečka skvelou pochúťkou, je veľmi kalorické a často umelo sladené.

Aké ovocie môže jesť škrečok?

Mnohé škrečky si ovocie vyslovene obľúbia. Sú sladké a šťavnaté, a tak spĺňajú všetky požiadavky na ideálnu desiatu. Treba však dbať na to, aby sa škrečok ovocím neprejedol - je zdrojom cenných vitamínov a iných živín, ale aj zdrojom cukru.

Okrem toho nie všetky druhy ovocia sú pre škrečka vhodné - niektoré je určite lepšie nechať na tanieri a nedávať ich škrečkovi. Každý vie, že škrečky majú rady napríklad jablká - hoci by sa mali podávať bez jadierok a jadrovníkov. Tiež by ste im nemali dávať kyslé jablká alebo vôbec kŕmiť škrečka jablkami príliš často. A čo iné ovocie? Ktoré ovocie môžu škrečky jesť?

Hrušky

Môže škrečok zjesť hrušku? Hrušky sú vynikajúcim zdrojom draslíka a sú bohaté napríklad aj na sodík, vápnik a fosfor. Sú tiež cenným zdrojom vitamínov. Nájdete v nich vitamíny: A, C a vitamíny skupiny B. Hrušky sú nepochybne veľmi zdravé, ale sú vhodné pre vášho škrečka?

V podstate áno. Len musíte byť opatrní, pretože sú veľmi sladké. Hrušky podávajte škrečkovi v malom množstve - v nadmernom množstve môžu viesť k zdravotným problémom vrátane hnačky.

Hrozno

Hrozno je cenným zdrojom jódu, horčíka, vápnika, fosforu alebo draslíka. Sú tiež plné zdraviu prospešných vitamínov: A, C, ako aj vitamínov skupiny B. Môže však škrečok jesť hrozno?

Môžete ho nimi kŕmiť, ale za dvoch podmienok. Musia byť bez kože a semien. A hrozno mu nemôžete dávať príliš často - najlepšie je považovať ho za príležitostnú pochúťku. Na druhej strane môžete škrečka kŕmiť hroznovými listami oveľa častejšie - bude ich jesť tiež.

Čučoriedky

Malé čučoriedky sa zdajú byť pre škrečka ideálnym občerstvením. Sú malé, takže škrečok ich bez problémov zje. Sú tiež veľmi dobrým zdrojom vitamínov a ďalších živín. Môže však škrečok jesť čučoriedky?

Áno, aj keď nie s mierou. Čučoriedky môže váš škrečok jesť maximálne raz alebo dvakrát týždenne. Avšak podobne ako v prípade hrozna - listy alebo dokonca vetvičky môžete svojmu škrečkovi dávať oveľa častejšie.

Broskyne

Broskyne sú nepochybne veľmi chutné a zdravé. Patria k najobľúbenejším druhom ovocia, preto sa o takúto pochúťku so svojím domácim miláčikom rado podelí nejeden človek. Môže škrečok jesť broskyne?

Je však lepšie mu ju nedávať. Toto ovocie považujú chovatelia škrečkov za príliš sladké. Okrem toho môže u škrečka viesť k veľmi nebezpečnej hnačke.

Ovocie v strave škrečka - prehľad

Škrečky sú všežravé zvieratá. Zrná, seno, zelenina, bylinky a iné zelené rastliny hrajú v ich strave veľmi dôležitú úlohu. V správne zostavenom jedálnom lístku musí byť miesto aj pre živočíšne bielkoviny - trochu vareného kuracieho mäsa, larvy múčnych červov, prírodný jogurt alebo nesolený tvaroh. Dôležitú úlohu v strave škrečka zohráva aj ovocie.

Ovocie je však najlepšie brať ako druh občerstvenia a neprekŕmiť ním svojho domáceho miláčika. Mnohé škrečky ovocie milujú, ale to neznamená, že ho môžu jesť stále. Okrem toho, že ovocie je cenným zdrojom vitamínov a iných živín, je aj zdrojom cukru. A ten môže byť, najmä v nadbytku, veľmi škodlivý.

Existujú aj druhy ovocia, ktoré sú pre škrečky zakázané - patria k nim broskyne, ale aj všetky druhy citrusov, nektárinky alebo marhule.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
rychle dodanie
2024-04-11
Granule prisli roztrhnute na dvoch miestach. Neviem posudit ci Vasou vinou, alebo vinou kuriera.... Inac sposob a rychlost dodania ok.
pixel