Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AGRESÍVNA MAČKA - PREČO MAČKA ÚTOČÍ NA SVOJHO MAJITEĽA?

2023-05-06
AGRESÍVNA MAČKA - PREČO MAČKA ÚTOČÍ NA SVOJHO MAJITEĽA?

Mačky sa zvyčajne správajú k svojim chovateľom jemne. Navyše sú mimoriadne trpezlivé a treba veľa, aby ich vyviedli z rovnováhy. Na rozdiel od stereotypov nie sú ani falošné! Prečo teda mačka útočí na svojho majiteľa? Na túto otázku neexistuje jediná odpoveď. Dôvody môžu byť zdravotné aj behaviorálne. Nezriedka za správanie našich miláčikov môžeme aj my, opatrovatelia mačiek.

Prečo mačka útočí na majiteľa?

V prvom rade by sme mali vedieť, že to, čo nazývame agresívnym správaním, nemusí mať nič spoločné s agresiou - hoci mačka útočí na opatrovateľa, neprejavuje hnev. To sa stáva napríklad vtedy, keď zviera počas hry hryzie a škriabe. Mačka nemá voči človeku negatívne pocity, len nevie, že sa to nesmie. Je to dôsledok príliš skorého odobratia mačiatka od matky alebo výchovných chýb majiteľa, prípadne oboch.

Agresivita mačiek je tiež nezriedka reakciou na stres. Existujú situácie, ktoré, ako by sme povedali ľudovo, vyvedú chlpatého z rovnováhy: veľké zmeny v prostredí, príchod nového domáceho maznáčika do domu, nevhodné správanie človeka atď. Mačka je nervózna alebo sa bojí - úzkosť je tiež základom agresívneho správania.

Mačka môže byť agresívna aj vtedy, keď pociťuje fyzickú bolesť v dôsledku zranenia alebo chronického ochorenia - v druhom prípade sa agresívne správanie môže opakovať alebo dokonca zhoršovať. Okrem toho existujú ochorenia, ktoré priamo ovplyvňujú funkciu mozgu a menia správanie zvieraťa, napríklad besnota a rakovina.

Keď mačka zaútočí - ako sa s ňou vysporiadať?

Keďže príčiny agresívneho správania našich zverencov sú veľmi rozmanité, nie je možné poskytnúť jediné riešenie tohto problému. Najprv musíme zistiť, prečo je mačka agresívna. Spravidla by sme mali začať potvrdením alebo vylúčením zdravotných príčin konzultáciou s veterinárnym lekárom. Až keď sme si istí, že so zdravím zvieraťa je všetko v poriadku, hľadáme príčiny správania.

Nie je to vždy jednoduché, ale predsa len máme možnosť poradiť sa s odborníkom na mačacie správanie, ktorý nám pomôže nielen určiť príčinu problému s mačacou agresiou, ale aj ukáže spôsob, ako ho vyriešiť. Niekedy stačí len odstrániť zdroj stresu, aby sa zviera upokojilo. Niekedy však dlhá terapia nestačí, napríklad keď mačka napadne majiteľa počas hry.

Agresívna mačka - prevencia je lepšia ako liečba

Agresívna mačka je pre majiteľa nepochybne veľký problém. Našťastie sa dá vo väčšine prípadov pomerne ľahko vyriešiť. Vždy je však lepšie zabrániť agresívnemu správaniu vášho domáceho maznáčika. Samozrejme, nehody, ako napríklad choroby, nemôžeme ovplyvniť. Čo však môžeme urobiť, je snažiť sa čo najlepšie vychovávať svojho domáceho miláčika a uspokojovať všetky jeho potreby - nielen fyzické, ale aj emocionálne. Preto sa oplatí spoznať skutočnú povahu našich štvornohých, mňaukajúcich priateľov.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-12
Som spokojná. Rýchle dodanie tovaru. Ďakujem
2024-07-10
Super OK
pixel